قبل از شروع کار با سامانه لطفا موارد زیر را مطالعه نمایید

 • دستورالعمل نحوه محاسبه و اعلام بخش آزاد به متقاضیان ثبت محدوده مرحله دوم طرح آزاد سازی محدوده های معدنی
 • در اجرای مفاد ماده 18 آئین نامه اجرایی قانون معادن و در جهت تعدیل شرایط ناهمسان دسترسی متقاضیان به زیر ساخت های اینترنتی نقاط مختلف کشور و ایجاد شرایط یکسان و مناسب برای تمام متقاضیان طرح آزاد سازی محدوده های معدنی اولویت اعلام بخش آزاد برای تمامی درخواست های ثبت شده متداخل با هم در 5 دقیقه ابتدایی اجرای طرح از ساعت 10 تا ساعت 10:5 دقیقه صبح روز یکشنبه مورخ 1396/01/20 صرفنظر از تقدم زمانی ثبت به ترتیب زیر لحاظ خواهد شد .
 • 1- اشخاص حقیقی و حقوقی دارای واحد های فرآوری و صنعتی مرتبط بر اساس اطلاعات مندرج در گواهی صلاحیت فنی و مالی
 • 2- اشخاص حقیقی و حقوقی دارای امتیاز صلاحیت فنی و مالی بالاتر بر اساس گواهی صادره
 • 3- اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی مواد معدنی از گروه بالاتر
 • 4- در صورت وجود شرایط یکسان حسب اولویت های بالا اشخاص حقوقی دارای اولویت هستند
 • همجنین اعلام بخش آزاد برای درخواست های غیر متداخل و درخواست های ثبت شده پس از 5 دقیقه ابتدایی تابع شرایط قبل و حسب تقدم زمانی خواهد بود
 • حداقل امتیاز لازم جهت ثبت درخواست ماده های معدنی مطابق با جدول ذیل می باشد
حداقل امتیازماده معدنی
10گروههای 1 و 2 و 3
15گروههای 4 و 5
25گروه 6

اعلامیه

متقاضیان ثبت اجازه برداشت موظف هستند پس ازایجاد حساب کاربری در سامانه کاداستر معدن برای ثبت محدوده به کارشناس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان مربوطه مراجعه و درخواست خود را در دبیرخانه استان ثبت نمایند.

متقاضیان ثبت محدوده های اکتشافی موظف به رعایت موارد زیر هستند:

 1. ایجاد حساب کاربری در سامانه کاداستر معدن
 2. اخذ گواهی صلاحیت فنی و مالی معتبر از سازمان های نظام مهندسی معدن با امتیاز مورد نیاز مطابق با نوع ماده معدنی مورد درخواست از طریق تکمیل فرم خود ارزیابی در کارتابل حساب کاربری
 3. فعال سازی حساب کاربری پس از اخذ گواهی صلاحیت فنی و مالی از نظام مهندسی معدن (فیزیکی و الکترونیکی) با مراجعه به سازمان صنعت،‌معدن و تجارت استان تشخیص هویت

نکات قابل توجه

- نظر به مکانیزه شدن اجرای تبصره 2 ماده 5 آئین­نامه اجرایی قانون معادن در سامانه کاداستر معادن در زمان ثبت درخواست اکتشافی جدید، بایستی تمامی اشخاص حقیقی، فاقد درخواست و پروانه اکتشاف قبلی و دارای حداقل امتیاز لازم متناسب با ماده معدنی مورد درخواست و تمامی اشخاص حقوقی نیز باید دارای ظرفیت باقی­مانده متناسب با حداقل امتیاز لازم با توجه به ماده معدنی مورد درخواست باشند.
لذا ضروری­است تا پیش از برگزاری آزادسازی، تمامی متقاضیان ثبت محدوده نسبت به تکمیل فرم خود ارزیابی الکترونیکی از طریق سامانه کاداستر و اخذ گواهی صلاحیت فنی و مالی جدید و یا انتقال اطلاعات گواهی­های صلاحیت فنی و مالی معتبر قبلی خود به سامانه کاداستر از طریق مراجعه به سازمان­های نظام مهندسی معدن اطمینان حاصل نمایند
- در این مرحله آزادسازی، با توجه به اعلام محدوده آزاد آنلاین دراستان ها ، در زمان ثبت یک منطقه مشترک توسط چند متقاضی فقط به متقاضی متقدم از نظر زمان اجازه ثبت درخواست داده خواهد شد همچنین تمامی محدوده های متقدم از درخواست ایشان نیز با رعایت قانون 1200 متر فاصله بین محدوده ها و حریم 150 متر کسر و درخواست ایشان ثبت می گردد.
- طبق بخشنامه شماره 60/161491 مورخ 92/7/20 امکان تغییر ماده معدنی درخواست اکتشافی تا قبل از صدور پروانه اکتشافی امکانپذیر نیست.
- طبق بند 22 بخشنامه شماره 60/230457 مورخ 88/12/15 بخش هایی از محدوده اکتشافی مورد درخواست که قبلاً‌ توسط شخص دیگری کار شده است، باید قبل ازصدور پروانه اکتشاف کسر گردد.

 1. جهت ثبت نام در اين سيستم بايد ابتدا كليه مدارك مورد نياز را به صورت اسكن شده تهيه نماييد.
 2. در بخش ثبت نام و دريافت حساب كاربري اطلاعات هويتي (حقيقي يا حقوقي) و اطلاعات بررسي توان فني و مالي خود را وارد نموده و ثبت نام نماييد.
 3. پس از اتمام ثبت نام و دريافت حساب كاربري بايد با دردست داشتن مدارك هويتي جهت احراز هويت به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان محدوده مورد درخواست مراجعه نموده در غير اينصورت امكان ثبت درخواست براي شما فعال نخواهد شد.
 4. پس از احراز هويت توسط سازمان بخش ثبت محدوده براي شما فعال شده و شما مي بايست از طريق ورود اطلاعات مربوط به موقعيت مكاني، محدوده مورد درخواست را بنام خود ثبت نماييد.
 5. از اين پس درخواست شما مطابق با قوانين مندرج در قانون اصلاح قانون معادن و آيين نامه اجرايي توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه بررسي شده و در همه مراحل نتايج از طريق سيستم به كارتابل شما اطلاع رساني مي¬گردد.
 6. گرفتن حساب کاربری هیچ گونه حقی برای اولیت ثبت محدوده ایجاد نمی کند

آدرس کانال مجازی کاداستر معدن در تلگرام : minecadastre@
این کانال جهت اطلاع رسانی و پاسخگویی به سوالات عمومی و پر تکرار مطرح شده توسط متقاضیان و کاربران از طریق btnet است

جهت استفاده از سایت از مرورگرهای IE9 به بالا ،Chrome،Firefox استفاده نمائید